Rok wydania 2023
Wydanie I
ISBN: 978-83-7509-468-8
e-book 3,00 MB
Liczba stron: 145
Format: A-4
Z przyjemnością prezentujemy drugą część podręcznika dotyczącego zdrowia kobiet w wymiarze interdyscyplinarnym, poświęconego uwarunkowaniom psychospołecznym. Publikacja ta stanowi wartościowe źródło wiedzy ukierunkowanej na zrozumienie roli psychospołecznych czynników w kształtowaniu zdrowia kobiet.
Psychospołeczne determinanty zdrowia są dobrze zdefiniowane, lecz istnieje potrzeba lepszego zrozumienia społecznej roli płci. Czy płeć powinna być traktowana jako kolejna psychospołeczna determinanta zdrowia? Jakie czynniki warunkują dobrostan kobiet? Czy jest to wynik uwarunkowań biologicznych czy bardziej związanych ze środowiskiem? Jak kontekst kulturowy wpływa na jakość życia kobiet i ich zdrowie?
Społeczne determinanty zdrowia, takie jak ubóstwo, wykluczenie społeczne, stygmatyzacja, dyskryminacja, bezrobocie czy status migranta, wpływają na częstość występowania przewlekłych chorób niezakaźnych.
Inicjatywy zdrowia publicznego, uwzględniające społeczno-ekonomiczne uwarunkowania, przyczyniły się do poprawy wskaźników epidemiologicznych w grupach zagrożonych deprywacją społeczną.
Autorzy podręcznika skupiają się na znaczeniu stylu życia i uwarunkowań psychospołecznych w kształtowaniu zdrowia kobiet. Starają się odpowiedzieć na liczne pytania, zachęcają do refleksji naukowej i mogą stanowić inspirację do nowych badań w dziedzinie zdrowia kobiet.
Zakup niniejszej publikacji to nie tylko inwestycja w wiedzę, ale także wsparcie dla badań nad zdrowiem kobiet i propagowania równości zdrowotnej. Bądźmy świadomi społecznych uwarunkowań zdrowia, a zdrowie kobiet stanie się wartością autoteliczną dla każdego z nas.
Pozycja jest adresowana zarówno do studentów uczelni medycznych, jak i humanistycznych.
|